Solucan gübresi üretimi için KOSGEB hibe desteği var mı?

Solucan gübresi üretiminde en çok merak edilen konulardan birisi de Kosgeb hibe desteği olup olmadığı sorusudur. Evet, solucan gübresi üretimine Kosgeb desteğini organik gübre üretimi adı altında aldığını iddaa edenler  var.

Solucan gübresi üretim tesisi kurmak için kosgeb hibe desteği nasıl alınır?

Öncelikle solucan gübresi üretim sertifikamızı almamız gerekiyor. Daha sonra şirketimizi kuruyoruz. Ardından projemizi hazırlıyoruz.  Son olarak başvurumuzu yapıyoruz, yani  kurula sunuyoruz. Kurul kabul ederse süreç başlamış oluyor.

Bu süreci açacak olursak;

1) Şirket kuruluş desteği 2000 TL. Bu desteği sorgusuz sualsiz alıyoruz.

2) Makine (ekipman) desteği 18.000 TL. Bu konuya açıklık getirecek olursak; örneğin 30.000 TL değerinde makine almak istiyoruz. Bunlar  üretim havuzları, elek yada ışıl işlem makinesi olabilir. Bu alacağımız makineler için en az  3 yerden teklif mektubu talep ediyoruz ve bunları KOSGEB’e sunuyoruz. Kosgeb muhtemelen en uygun olanı seçiyor ve bunu onaylıyor. Bizde gidip makinelerimizi alıyoruz. Kendi şirket hesabımızdan makineleri aldığımız şirket hesabına ödemeyi yapıyoruz. Ardından dekontları ve faturaları alıp Kosgeb’e gidiyoruz.  Kosgeb gelip makinelerin  kontrolünü yapıyor. Ardında onay verdikten sonra alım yaptığımız makinelerin Kdv hariç tutarının %60’ını bize iade ediyor. Bu tam olarak 18.000 TL’ye denk geliyor. Bu anlattıklarımız 18.000 TL’ye kadar olan hibe kısmıydı. Kısaca 30.000 TL’lik bir yatırım yaptığımız zaman 18.000 TL’sini hibe olarak geri alabiliyoruz.

3) İşletme giderleri desteği 30.000 TL. Bu desteğin içinde işletme giderleri ve kira desteği yer alıyor. Bu şekilde 50.000 TL’lik hibeyi tamamlamış oluyoruz.

Ayrıca 100.000 TL sabit yatırım desteği var. Bunu da aynı işlemleri uygulayarak geri ödemeli olarak kullanabiliyoruz. Toplamda 150.000 TL’lik bir desteğe ulaşmış oluyoruz. Kısacası belli bir sermaye olmadan Kosgeb hibe desteğinden yararlanmak mümkün değil. Öncelikle kendi sermayemizden yatırım yapıyoruz. Ardında faturaları, dekontları  Kosgeb’e sunuyoruz ve geri ödemelerini alabiliyoruz. Şu ayrıntıyı gözden kaçırmayın; makineleri şirket kurulumunda sonra almak gerekiyor. Şirketin kurulumundan önce alınan makinelerden herhangi bir destek alamıyoruz.

Güncelleme; Sayın M.T tarafından yorum olarak iletilmiştir. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Kosgeb Anadolu Yakası Müdürlüğünde Bilgilendirme Servisinde hizmet vermekteyim. Konuya açıklık getireyim; solucan gübresine yaklaşık 1 ay öncesine kadar herhangi bir destek verilmiyordu. Tarım ve hayvancılık dalı altında bir İSTİSNA olarak solucan gübresi üretimi için destek alınabiliyor artık.

Ayrıca Konuda yazıldığı gibi sadece solucan gübresi sertifikası alıp işletme açarsanız, yukarıda bahsedilen 50.000 hibe 100.000 sabit yatırım desteğinden FAYDALANAMAZSINIZ. Bu destekten faydalanmanız için uygulamalı girişimcilik eğitimi kursuna mutlaka katılmalısınız. Kursların listesine şu adresten ulaşabilirsiniz; http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste. Bu konu hakkında lütfen daha duyarlı olalım, çok insanımız böyle yanlış bilgilendirmelerden sebep, Uygulamalı girişimcilik eğitim kursuna katılmadan direk iş yerini açıp destek almak için geliyor ve maalesef umduğunu bulamadan ayrılıyor.

Not: Solucan Gübresi Üretimi Sertifikası ile Uygulamalı girişimcilik eğitimi Sertifikası farklıdır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde değişebilir bu sistem ama şu an için kesin olarak sıralama şu şekildedir.

1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi,
2. İşletmenin Açılması,
3. Kosgeb veri tabanına kayıt olup kobi beyannamesi doldurup kosgeb birimimize teslim etme,
4. İş planı hazırlama,
5. Kurula çıkma.

NOT: Ortalama bir bilgisayar kullanıcısı bütün bunları herhangi bir danışmana para ödemeden yapabilir.

NOT: İşletme açacak olan girişimcilerin mutlaka 1. olarak yapacakları iş, en yakın Kosgeb birimine gidip detaylı bilgi alması çok ama çok önemlidir.
Umarım faydalı olabilmişimdir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla